Ve všem co se nepovede, hledám možnost jak převrátit na povedené

14.10. 2020Hana Buchtová

Začala jsem tvořit obraz pro, který jsem měla vypracovanou detailní předlohu a přesně jsem věděla jak má vypadat. Tvořím, tvořím, tvořím a ejhle, táhne mě to uplně jinam než chci. Raději malování odkládám s přesvědčením, že když to nedopadne dle mých představ tak vosk seškrábu nebo za několik dní mi příjde na mysl jak se dostanu k tíženému výsledku.

Týden uplynul a já stále koukám na nepovedené dílo. Bojuji sama se sebou. Mám ještě vyčkávat nebo vše seškrábat a začít znovu?

Vyhrálo škrabání.

Škrabání je zajímavá činnost. Fyzicky náročná, ale na druhou stranu odkrývá nádherné plochy kde se mísí barevné vosky takovým neuvěřitelným způsobem až se vám tají dech.

Nemohla jsem toho nevyužít.Mám v sobě nějak zakotveno udělat z nepovedeného povedené a tak mi blesklo hlavou. Proč nevytvořit z hoblin vosku něco pěkného když hrají nádhernými barvami.

Začala jsem hobliny prohlížet. Jedna hezčí než druhá. Co teď s nimi?

A tak jsem skládala jednu přes druhou. Ta je krásná. Ta moc ne. Ta se sem nehodí. Začal se však rýsovat nějaký tvar. Rozhodla jsem se. Budu dělat květ. No jo, ale teď tedy musím cíleně vytvořit hobliny se správným tvarem a barvou. Škrábala jsem delší dobu než jsem vytvořila takové co se mi líbily.

voskové hobliny

Konečná fáze byla snad nejobtížnější. Poskládáno do tvaru jsem měla. Lepení křehkých hoblin k sobě vyžadovalo velkou trpělivost a opatrnost. Zvládla jsem a mám velkou radost.

Vlastně dvojí radost. Jednu, že jsem tak křehkou věc vytvořila a druhou, že kdybych nepokazila, neškrábala bych vyrstvy vosku a nevytvořila bych voskový květ.

Zkuste to udělat jak já. Když něco pokazíte, hledejte co krásného vytvořit z nepovedeného.

Mějte se krásně a tvořte.

Pojďte se připojit do soukromé skupiny tvořivých duší.https://www.facebook.com/enkaustikart/

Ukazuji lidem, jak ztvárnit své emoce, myšlenky, prožitky, energii a jejich jedinečnost ve výtvarném díle. Učím lidi pracovat s enkaustickými vosky a objevovat krásu tohoto media. Můj příběh si přečtěte zde >>